Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo wanien, w przeróżnym stylu. Wybór wanny odpowiedniej dla naszych potrzeb nie jest więc łatwy. Poza tym, że wanna musi być w kolorze pasującym do całości, jest wiele innych cech, które trzeba wziąć pod uwagę. Wtedy na pewno wybierzemy idealną wannę.

Pierwsza rzecz to funkcje. Wanna jest przede wszystkim używana do mycia się w niej, ale nie tylko. Jeśli ktoś lubi relaksować się w łazience, wanna z hydromasażem jest opcją do przemyślenia. Jednak bądźmy pewni, iż będziemy hydromasażu używać częściej niż raz na pół roku. Wymaga ono bowiem specjalnego traktowania, a przede wszystkim nie warto płacić za coś co jest nam niepotrzebne.

Druga sprawa to rozmiar wanny. Wanna musi mieć taki rozmiar abyśmy mogli swobodnie się w niej usiąść. Nie może być za krótka żebyśmy nie siedzieli z podkurczonymi nogami ale nie może być też za duża żebyśmy w niej nie zjeżdzali Musi też zmieścić się do naszej łazienki. Warto za zakupy wybrać się z wszystkimi domownikami, po to aby każdy był zadowolony z wielkości wanny. Jeśli chcemy brać kąpiel z partnerem, można pomyśleć o wannie dwuosobowej w której możemy usiąść obok siebie lub naprzeciw.

Kolor i kształt to kolejna z cech, o których trzeba pomyśleć. W prawdzie kolor nie wpływa na funkcjonalność, ale wizualnie powinniśmy dobrać wannę tak, aby pasowała do wnętrza – najbezpieczniejszy ale i najbardziej uniwersalny, pasujący do wszystkiego jest kolor biały. Tyczy się to również kształtu wanny, których notabene jest mnóstwo. Okrągłe, prostokątne, narożne, w kształcie serca itd. Wanna w innym stylu niż umywalka czy toaleta nie będzie dobrze wyglądała w łazience.

Jeśli chodzi materiał z jakiego wanna jest wykonana, to wybór również jest duży. Najpopularniejsze są wanny stalowe i akrylowe. W tych drugich sprawa jest o tyle prostsza, że są one profilowane od środka, przez co najczęściej są wygodniejsze ale z uwagi na materiał mniej trwała niż np. wanny stalowe. Ktoś kto nie lubi kąpieli, może postawić na przykład na wygląd. Drewno, żeliwo, mosiądz, kamień czy szkło to materiały wykorzystywane do produkcji wanien. Co prawda nie tak popularnych jak stalowe czy akrylowe wanny, ale jakże stylowych.

Jeśli ktoś ma specjalne potrzeby istnieją wanny otwierane, posiadają siedzisko i uchwyty. Są produkowane z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych. Jeśli ktoś ma problem z wejściem do zwykłej wanny, z powodzeniem poradzi sobie w wannie z otwieranymi drzwiczkami.

Wybór wanien jest ogromny, jeśli macie z tym problem piszcie.