W ostatnim czasie służby w różnych krajach poczuły się wyjątkowo zagrożone za sprawą ataków inwigilacjahakerskich na strony różnych organizacji. Komputery, z których były dokonywane ataki były tylko częściowo wykryte. Mimo tego, że w Polsce nie miał miejsca żaden większy atak to nasze państwo postanowiło walczyć tzw. cyberprzestępcami.
Użytkownicy, którzy korzystają z serwerów Proxy mogą czuć się zaniepokojeni. To właśnie głównie w nich ma uderzyć nowa ustawa, która pozwoli zidentyfikować nawet komputery, które ich używają. Do tej pory było to znacznie utrudnione. Jednak nasi ustawodawcy postanowili z wszystkich osób, które to robią uczynić potencjalnych przestępców i pozbawić możliwości ukrywania się w sieci. Co ciekawe sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. W rezultacie wdrożenia tej ustawy może dojść do sytuacji, w której służby będą mogły sprawdzać komputery użytkowników, nawet te, z których nie dokonano jakiegokolwiek przestępstwa.
Na takie działania trudno zareagować pozytywnie. Do tej pory Internet był miejsce, w którym ceniono anonimowość a komputery podłączone do niego były względnie bezpieczne. Teraz za sprawą małej grupy osób wszystkich traktuje się jak przestępców podobnie jak to było niedawno w przypadku kibiców. Tam równie każdy na meczu kto posiadał szalik był groźnym bandytą. Szkoda jednak, że coraz bardziej ogranicza się po cichu nasze prawa.