Młodsze osoby mogą nie pamiętać jak kiedyś wyglądała fotografia. Stare aparaty znacznie różniły się od tych, aparat cyfrowyktóre mamy dzisiaj. Aparat cyfrowy jest niezwykle wygodny i bezproblemowy. Nie to co kiedyś. Trzeba było uważać na tyle elementów, żeby zdjęcie wyszło prawidłowo, a i tak nigdy nie można było być do końca pewnym, że to się uda.

Przede wszystkim klisza. Wiadomo, że i dzisiaj aparat cyfrowy ma ograniczoną pojemność (uzależnioną głównie od wielkości karty pamięci w nim zamontowanej) jednak jest ona nieporównywalnie większa od pojemności kliszy. Kiedyś trzeba było się kilka razy zastanowić nad tym czy jest to odpowiedni moment na zrobienie zdjęcia, ponieważ na kliszy można było umieścić jedynie kilkadziesiąt zdjęć (co najwyżej). Nie można było również otwierać pojemnika na kliszę, ponieważ prześwietlała się ona i wszystkie zdjęcie można było wyrzucić do śmietnika. Aparat cyfrowy jest w tej kwestii znacznie bardziej elastyczny.

Żeby obejrzeć zdjęcia trzeba było dodatkowo zapłacić za ich wywołanie. Dzisiaj to wszystko można zrobić na komputerze. Łatwo więc zauważyć, że aparat cyfrowy jest znacznie wygodniejszy a tradycyjnych aparatów fotograficznych używają jedynie pasjonaci.